Welcome to Hotenda.com Online Store!

MSP430FG4616IPZ
Texas Instruments
92KB 92K x 8 + 256B FLASH CPUX 16-Bit Microcontroller MSP430x4xx Series MSP430 100 Pin 8MHz 3V 100-LQFP
SOT-23
MSP430FG4616IPZ Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Weight | 677.610302mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MSP430x4xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Frequency | 8MHz |
| Base Part Number | MSP430 |
| Pin Count | 100 |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 92kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 80 |
| RAM Size | 4K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 16 |
| Core Processor | CPUX |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 92KB 92K x 8 + 256B |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 0.74mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 12x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 8 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| DAC Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Density | 736 kb |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 12 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 4 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 3 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 1.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $24.04000 | $24.04 |
| 500 | $23.7996 | $11899.8 |
| 1000 | $23.5592 | $23559.2 |
| 1500 | $23.3188 | $34978.2 |
| 2000 | $23.0784 | $46156.8 |
| 2500 | $22.838 | $57095 |
This Microcontroller comes in a 100-LQFP package. 80 I/Os are available. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. Powered by the 16-Bit core, it offers a wide range of capabilities. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. There is a temperature range of -40°C~85°C TA for this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the MSP430x4xx series. 92KB 92K x 8 + 256B is the size of its program memory. There is a CPUX Core Processor inside MCU that provides this device with its power. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. The MCU has a number of 100 terminals. 16-bits are used for its size. IC Chip has 3V volt supply outputs. MCU chip has YES DMA channels. 92kB memory size belongs to the Chip part. Alternatives can be found by looking at the base part number MSP430 Microcontroller. In the case of 8MHz frequency operation, it can perform efficiently. In this chip, 100 pins can be accessed. The clock has 2 timers/counters to keep track of the time. In total, Microcontroller chip has 100 pins. This device comes with a set of 12 A/D converters that have been built into it. The total number of bits on a chip is 16. The device uses 5 PWM channels. An 1-channel PWM controller is used by the device. A total of 2 serial I/Os are incorporated into this part.
MSP430x4xx series
Base part number of MSP430
1 I2C channels
100 Terminals
Based on the 16-Bit
Comes with 100 Pins
There are a lot of Texas Instruments MSP430FG4616IPZ Microcontroller applications. MSP430FG4616IPZ MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
CD players
Fire alarms
Smartphones
Oscilloscopes
Home video and audio
Process control devices
Keyboards
Fax machines
Smart highways
PDAs, game consoles
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
