Welcome to Hotenda.com Online Store!

LM5116MH
Texas Instruments
20 Terminals 6V~100V 20-Pin LM5116 DC to DC converter IC SWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 200kHz 535kHz Transistor Driver
SOT-23
LM5116MH Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 5 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 1MHz |
| Base Part Number | LM5116 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 80V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 48V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 20A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 6V~100V |
| Quiescent Current | 4.6mA |
| Control Features | Enable, Frequency Control, Ramp, Soft Start |
| Max Output Voltage | 80V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 200kHz 535kHz |
| Max Input Voltage | 100V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Max Duty Cycle | 98 % |
| Duty Cycle | 98 % |
| Height | 1.2mm |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $8.37000 | $8.37 |
| 10 | $7.55700 | $75.57 |
| 73 | $7.20575 | $526.01975 |
| 146 | $6.25671 | $913.47966 |
| 511 | $5.44826 | $2784.06086 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
