Welcome to Hotenda.com Online Store!

UCC3581N
Texas Instruments
14 Terminals 6.8V~15V 14-Pin UCC3581 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs Up to 100kHz Transistor Driver
SOT-23
UCC3581N Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| Termination | Through Hole |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Technology | BICMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Frequency | 100kHz |
| Base Part Number | UCC3581 |
| Function | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 600mV |
| Output Type | Transistor Driver |
| Max Output Current | 1A |
| Input Voltage-Nom | 10V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive, Isolation Capable |
| Output Current | 1A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 6.8V~15V |
| Control Features | Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start |
| Topology | Buck, Boost, Flyback, Forward Converter |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | Up to 100kHz |
| Max Input Voltage | 10V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 20ns |
| Synchronous Rectifier | No |
| Fall Time (Typ) | 20 ns |
| Nominal Input Voltage | 15V |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Max Duty Cycle | 83 % |
| Duty Cycle (Max) | 84% |
| Clock Sync | Yes |
| Height Seated (Max) | 5.08mm |
| Width | 7.62mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.30000 | $2.3 |
| 500 | $2.277 | $1138.5 |
| 1000 | $2.254 | $2254 |
| 1500 | $2.231 | $3346.5 |
| 2000 | $2.208 | $4416 |
| 2500 | $2.185 | $5462.5 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
