Welcome to Hotenda.com Online Store!

UC2842AN
Texas Instruments
8 Terminals 10V~30V 8-Pin UC2842 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs Up to 500kHz Transistor Driver
SOT-23
UC2842AN Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 528.605208mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Technology | BIPOLAR |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 11V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Frequency | 450kHz |
| Base Part Number | UC2842 |
| Function | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 15V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Operating Supply Voltage | 30V |
| Input Voltage-Nom | 15V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Power Dissipation | 1W |
| Output Current | 1A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 10V~30V |
| Quiescent Current | 12mA |
| Control Features | Frequency Control |
| Topology | Boost, Buck, Buck-Boost, Flyback, Forward |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | Up to 500kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 50ns |
| Supply Current-Max (Isup) | 25mA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Fall Time (Typ) | 50 ns |
| Nominal Input Voltage | 25V |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Input Current | 11mA |
| Duty Cycle (Max) | 96% |
| Height | 5.08mm |
| Length | 9.81mm |
| Width | 6.35mm |
| Thickness | 3.9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.634640 | $0.63464 |
| 10 | $0.598717 | $5.98717 |
| 100 | $0.564827 | $56.4827 |
| 500 | $0.532857 | $266.4285 |
| 1000 | $0.502695 | $502.695 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
