Welcome to Hotenda.com Online Store!

74CBTLV3857DBQRG4
Texas Instruments
24 Terminations3V~3.6V 24 Pin 74CBTLV3857 Signal switch74CBTLV Series 1 Functions
SOT-23
74CBTLV3857DBQRG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 129.500622mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74CBTLV |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | Bus Switch |
| Resistance | 8Ohm |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Subcategory | Bus Driver/Transceivers |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Base Part Number | 74CBTLV3857 |
| Pin Count | 24 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Circuit | 10 x 1:1 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Ports | 2 |
| Nominal Supply Current | 25mA |
| Output Current | 24mA |
| Number of Bits | 10 |
| Propagation Delay | 250 ps |
| Family | CBTLV/3B |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Supply Type | Single |
| Output Polarity | TRUE |
| High Level Output Current | 24mA |
| Low Level Output Current | 24mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Length | 8.65mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
