Welcome to Hotenda.com Online Store!

74CBTLV16211DGG,11
Nexperia USA Inc.
56 Terminations2.3V~3.6V 56 Pin 74CBTLV16211 Signal switch74CBTLV Series 2 Functions
SOT-23
74CBTLV16211DGG,11 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 56 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2014 |
| Series | 74CBTLV |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| Type | Bus Switch |
| Resistance | 60Ohm |
| Subcategory | Bus Driver/Transceivers |
| Max Power Dissipation | 600mW |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2.3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | 74CBTLV16211 |
| Pin Count | 56 |
| Circuit | 12 x 1:1 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Number of Ports | 2 |
| Nominal Supply Current | 100mA |
| Number of Bits | 24 |
| Propagation Delay | 310 ps |
| Quiescent Current | 50μA |
| Turn On Delay Time | 8.8 ns |
| Family | CBTLV/3B |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Supply Type | Single |
| Output Polarity | TRUE |
| High Level Output Current | -128mA |
| Low Level Output Current | 128mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 2 |
| Length | 14mm |
| Width | 6.1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.800618 | $0.800618 |
| 10 | $0.755300 | $7.553 |
| 100 | $0.712547 | $71.2547 |
| 500 | $0.672214 | $336.107 |
| 1000 | $0.634164 | $634.164 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Nexperia USA Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
