Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74CBTK6800DW
Texas Instruments
24 Terminations4.5V~5.5V 24 Pin 74CBTK6800 Signal switch74CBTK Series 1 Functions
SOT-23
SN74CBTK6800DW Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74CBTK |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | Bus Switch |
| Resistance | 20Ohm |
| Subcategory | Bus Driver/Transceivers |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74CBTK6800 |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Circuit | 10 x 1:1 |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4V |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 10 |
| Propagation Delay | 250 ps |
| Quiescent Current | 20μA |
| Turn On Delay Time | 6 ns |
| Family | CBT/FST/QS/5C/B |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Supply Type | Single |
| Output Polarity | TRUE |
| High Level Output Current | 64mA |
| Low Level Output Current | 15mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
