Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM32L4A6QGI6
STMicroelectronics
1MB 1M x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller STM32L4 Series STM32L4A6 3V 132-UFBGA
SOT-23
STM32L4A6QGI6 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 132-UFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32L4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 132 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STM32L4A6 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.71V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 110 |
| Speed | 80MHz |
| RAM Size | 320K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.71V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 48MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 1MB 1M x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I2C, IrDA, LINbus, MMC/SD, QSPI, SAI, SPI, SWPMI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 19x12b; D/A 2x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| Address Bus Width | 26 |
| External Data Bus Width | 16 |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $10.87000 | $10.87 |
| 10 | $9.98800 | $99.88 |
| 100 | $8.43530 | $843.53 |
| 500 | $7.50376 | $3751.88 |
The STM32L4A6xG device is an ultra-low power microcontroller based on a high-performance ARM Cortex - M4 32-bit RISC core that operates at up to 80 MHz. The Cortex-M4 kernel uses floating-point unit (FPU) single precision and supports all ARM single-precision data processing instructions and data types. It also implements a complete set of DSP instructions and memory protection unit (MPU) to enhance the security of the application. The STM32L4A6xG device embeds high-speed memory (1 MB flash memory, 320 KB SRAM), flexible external memory controller (FSMC) for static memory, four-way SPI flash interface (available in all packages), and various enhanced APB O and peripherals connected to two APB buses, two AHB buses and a 32-bit multi-AHB bus matrix. STM32L4A6xG devices embed several protection mechanisms for embedded flash memory and SRAM: read protection, write protection, proprietary code read protection, and firewall.
Includes ST state-of-the-art patented
technology
? Ultra-low-power with FlexPowerControl
– 1.71 V to 3.6 V power supply
– -40 °C to 85/125 °C temperature range
– 320 nA in VBAT mode: supply for RTC and
32x32-bit backup registers
– 25 nA Shutdown mode (5 wakeup pins)
– 108 nA Standby mode (5 wakeup pins)
– 426 nA Standby mode with RTC
– 2.57 μA Stop 2 mode, 2.86 μA Stop 2 with
RTC
– 91 μA/MHz run mode (LDO mode)
– 37 μA/MHz run mode (at 3.3 V SMPS
mode)
– Batch acquisition mode (BAM)
– 5 μs wakeup from Stop mode
– Brown out reset (BOR) in all modes except
shutdown
– Interconnect matrix
? Core: Arm? 32-bit Cortex?-M4 CPU with FPU,
Adaptive real-time accelerator (ART
Accelerator?) allowing 0-wait-state execution
from flash memory, frequency up to 80 MHz,
MPU, 100 DMIPS and DSP instructions
? Performance benchmark
– 1.25 DMIPS/MHz (Drystone 2.1)
– 273.55 Coremark? (3.42 Coremark/MHz at
80 MHz)
? Energy benchmark
– 279 ULPMark? CP score
– 80.2 ULPMark? PP score
? 16 timers: 2x 16-bit advanced motor-control, 2x
32-bit and 5x 16-bit general purpose, 2x 16-bit
basic, 2x low-power 16-bit timers (available in
Stop mode), 2x watchdogs, SysTick timer
Embedded SRAM
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
