Welcome to Hotenda.com Online Store!
STG3684AQTR
STMicroelectronics
55ns, 30ns SPDT 500mOhm QUAD Analog Switches BREAK-BEFORE-MAKE STG3684 16 Pins 20nA 2.3V 16-VFQFN Exposed Pad
SOT-23
STG3684AQTR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Resistance | 45mOhm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Subcategory | Multiplexer or Switches |
| Max Power Dissipation | 1.12W |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 2.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | STG3684 |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Pin Count | 16 |
| Power Supplies | 1.8/3.3V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 2 |
| Max Supply Voltage | 4.3V |
| Min Supply Voltage | 1.65V |
| Operating Supply Current | 50nA |
| Max Supply Current | 50nA |
| Turn On Delay Time | 120 ns |
| Supply Type | Single |
| Turn-Off Delay Time | 45 ns |
| -3db Bandwidth | 55MHz |
| On-State Resistance (Max) | 500mOhm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 66 dB |
| Current - Leakage (IS(off)) (Max) | 20nA |
| Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) | 5pF |
| On-state Resistance Match-Nom | 0.1Ohm |
| Switch Circuit | SPDT |
| Switch Time (Ton, Toff) (Max) | 55ns, 30ns |
| Charge Injection | 49pC |
| Channel-to-Channel Matching (ΔRon) | 100m Ω |
| Crosstalk | -72dB @ 100kHz |
| Switching | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Switch-on Time-Max | 85ns |
| Switch-off Time-Max | 30ns |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 1.65V~4.3V |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Length | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
