Welcome to Hotenda.com Online Store!

SPC560P44L3CEFAY
STMicroelectronics
384KB 384K x 8 FLASH e200z0h 32-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, SPC56 Series SPC560P 100 Pin 64MHz 3.3V 100-LQFP
SOT-23
SPC560P44L3CEFAY Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Automotive, AEC-Q100, SPC56 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 64MHz |
| Base Part Number | SPC560P |
| Pin Count | 100 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Interface | CAN, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 384kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 67 |
| RAM Size | 36K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | e200z0h |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 384KB 384K x 8 |
| Connectivity | CANbus, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 26x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 6 |
| Address Bus Width | 32 |
| EEPROM Size | 64K x 8 |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | NO |
| Number of Programmable I/O | 80 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| Number of External Interrupts | 25 |
| Number of DMA Channels | 16 |
| Length | 14mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $7.68000 | $7.68 |
| 500 | $7.6032 | $3801.6 |
| 1000 | $7.5264 | $7526.4 |
| 1500 | $7.4496 | $11174.4 |
| 2000 | $7.3728 | $14745.6 |
| 2500 | $7.296 | $18240 |
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
