74V1G08STR
74V1G08STR
74V1G08STR
STMicroelectronics
9 ns ns 8.5 ns ns 3mm mm Gates & Inverters 8mA mA 900μm mm 4.535924g mg Surface Mount Surface Mount 2V~5.5V V 1μA μA
SOT-23
74V1G08STR Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Contact PlatingGold
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Number of Pins 5
Weight 4.535924g
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series 74V
JESD-609 Code e3
Part StatusObsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 5
Termination SMD/SMT
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
Voltage - Supply 2V~5.5V
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Number of Functions 1
Supply Voltage 3.3V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 30
Base Part Number 74V1G08
Pin Count5
Max Output Current8mA
Supply Voltage-Min (Vsup) 2V
Output Current8mA
Propagation Delay9 ns
Quiescent Current1μA
Turn On Delay Time8.5 ns
Family 74V
Logic Function AND
Number of Inputs 2
Current - Output High, Low 8mA 8mA
Logic Type AND Gate
Max I(ol) 0.004 A
Number of Gates1
Max Propagation Delay @ V, Max CL 7ns @ 5V, 50pF
Schmitt Trigger NO
Logic Level - Low 0.5V
Logic Level - High 1.5V
Height 900μm
Length 3mm
Width 1.75mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:2408 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
74V1G08STR Product Details
74V1G08STR Overview
Due to its SC-74A, SOT-753 packaging, the part is convenient for international shipping. High reliability is achieved by using advanced packaging method Tape & Reel (TR). AND Gate logic is the basis of its operation. This part needs a voltage of 2V~5.5V to function properly. An extended operating temperature of -55°C~125°C degrees Celsius. Part Surface Mount is mounted. High and low output current states are both 8mA 8mA. The series 74V contains it. A total of 5 terminations have been recorded. It has 1 functions that enhance user experience significantly. In 74V, this chip plays an important role. Use 74V1G08 when searching for device variants. Part bodies are injected with 5 pins. There are many applications for this logic device, mounted at Surface Mount. You can find the functions of the 5 pins in the datasheets. It supports inputs of 2. As the part is in a quiescent state, it has 1μA current flowing through it. To supply the device, a voltage of 2V must be applied. 8mA is the output current of the device. The operation of 1 gates is logical.
74V1G08STR Features
AND Gate Logic Type
74V Family
Quiescent Current: 1μA
Output Current: 8mA