SN74F02NG4
SN74F02NG4
SN74F02NG4
Texas Instruments
Gates & Inverters 4.5V~5.5V V
SOT-23
SN74F02NG4 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case 14-DIP (0.300, 7.62mm)
Operating Temperature0°C~70°C
PackagingTube
Series 74F
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Voltage - Supply 4.5V~5.5V
Base Part Number 74F02
Number of Circuits 4
Number of Inputs 2
Current - Output High, Low 1mA 20mA
Logic Type NOR Gate
Max Propagation Delay @ V, Max CL 5.5ns @ 5V, 50pF
Logic Level - Low 0.8V
Logic Level - High 2V
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:1842 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
SN74F02NG4 Product Details
SN74F02NG4 Overview
The part can be shipped overseas conveniently because it is packaged in 14-DIP (0.300, 7.62mm). In order to provide high reliability, an advanced packaging method Tube is used. As a result, it works on the principle of NOR Gate. The part must have a voltage of 4.5V~5.5V in order to function properly. Operating temperature around 0°C~70°C extended. Through Hole is the mounting position of the part. In the low and high states of output current, the current is 1mA 20mA. This is part of the 74F series. Use 74F02 to search for device variants. There are 2 inputs on this part. A total of 4 circuits make up this device.
SN74F02NG4 Features
NOR Gate Logic Type