74V1G32STR
74V1G32STR
74V1G32STR
STMicroelectronics
9.5 ns ns 9.5 ns ns 3mm mm Gates & Inverters 8mA mA 900μm mm Surface Mount Surface Mount 2V~5.5V V 1μA μA
SOT-23
74V1G32STR Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Contact PlatingGold
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Number of Pins 5
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series 74V
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusObsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 5
Termination SMD/SMT
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
Packing Method TAPE AND REEL
Voltage - Supply 2V~5.5V
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Number of Functions 1
Supply Voltage 3.3V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 30
Base Part Number 74V1G32
Pin Count5
Max Output Current8mA
Supply Voltage-Min (Vsup) 2V
Output Current8mA
Propagation Delay9.5 ns
Quiescent Current1μA
Turn On Delay Time9.5 ns
Family 74V
Logic Function OR
Number of Inputs 2
Current - Output High, Low 8mA 8mA
Logic Type OR Gate
Max I(ol) 0.004 A
Number of Gates1
Max Propagation Delay @ V, Max CL 7.5ns @ 5V, 50pF
Schmitt Trigger NO
Logic Level - Low 0.5V
Logic Level - High 1.5V
Height 900μm
Length 3mm
Width 1.75mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:1076 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
74V1G32STR Product Details
74V1G32STR Overview
The part comes in SC-74A, SOT-753 packaging, which makes it convenient to ship overseas. To ensure high reliability, a new packaging method Tape & Reel (TR) is used. A OR Gate logic principle is used to make it work. It is necessary to ensure the full functionality of the part by providing a voltage of 2V~5.5V. Around -55°C~125°C is the extended operating temperature. There is a hole in Surface Mount for mounting the part. In both high and low states, output current is 8mA 8mA. This item is from the 74V series. In total, 5 terminations have occurred. This part is equipped with 1 functions that will greatly enhance the user's experience. It is part of the 74V family of chips. 74V1G32 can help you find device variants. Into the part body are injected 5 pins. Many applications require the use of this logic device with its Surface Mount mounting. The datasheets for the 5 pins explain the functions. Inputs for this part are 2. Parts in quiescent state carry 1μA current. In order for the device to work, a minimum voltage of 2V is required. Contains the industry TAPE AND REEL method. A device rated at 8mA has 8mA output current. The logic of 1 gates.
74V1G32STR Features
OR Gate Logic Type
74V Family
Quiescent Current: 1μA
Output Current: 8mA