80ZLJ680M18X25
80ZLJ680M18X25
80ZLJ680M18X25
Rubycon
CAP ALUM 680UF 20% 80V RADIAL
SOT-23
80ZLJ680M18X25 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2016
Series ZLJ
Size / Dimension 0.709Dia 18.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Applications General Purpose
Voltage - Rated 80V
Capacitance 680μF
Lead Pitch 7.493mm
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 105°C
Ripple Current1.375A
Polarization Polar
Life (Hours) 10000 hours
Impedance36mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.375A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.5A @ 100kHz
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:2222 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 80ZLJ680M18X25
The 80ZLJ680M18X25 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 680UF 20% 80V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C