MAL215937101E3
MAL215937101E3
MAL215937101E3
Vishay BC Components
SOT-23
MAL215937101E3 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Number of Pins 2
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Published 2008
Series 159 PUL-SI
Size / Dimension 0.866Dia 22.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 100μF
Voltage - Rated DC 450V
Voltage - Rated AC 450V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.8Ohm @ 100Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Voltage 450V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 450μA
Ripple Current740mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Impedance1.05Ohm
Ripple Current @ Low Frequency 740mA @ 120Hz
Diameter 22mm
Height 40mm
Height Seated (Max) 1.654 42.00mm
Radiation HardeningNo
REACH SVHC Unknown
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:627 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
MAL215937101E3 Product Details
MAL215937101E3 Overview
To perform its function fully, 1.8Ohm @ 100Hz is required to have an equivalent series resistance (ESR).When the charge is at the lowest, the ripple current is 740mA @ 120Hz.It is recommended to keep the height seated (Max) below 1.654 42.00mm.A voltage of 450V DC is used to operate this capacitor.With a voltage of 450VVAC, this capacitor operates.It is recommended to maintain the operating temperature at -25°C~105°C in order to maximize efficiency.
MAL215937101E3 Features
the ripple current is 740mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 450V
an operating temperature of -25°C~105°C