LNR2E223MSE
LNR2E223MSE
LNR2E223MSE
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 250volts 22000uF 85c 90x170
SOT-23
LNR2E223MSE Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~85°C
PackagingBulk
Published 2015
Series LNR
Size / Dimension 3.543Dia 90.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 250V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 22000μF
Terminal Pitch31.8mm
Lead Pitch 31.8008mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing1.252 31.80mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 250V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 5mA
Ripple Current17.9A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.25
Ripple Current @ Low Frequency 17.9A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 21.48A @ 10kHz
Diameter 90mm
Height Seated (Max) 6.811 173.00mm
Length 170mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:98 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About LNR2E223MSE
The LNR2E223MSE from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 250volts 22000uF 85c 90x170.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C