50YXJ100M8X11.5
50YXJ100M8X11.5
50YXJ100M8X11.5
Rubycon
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
SOT-23
50YXJ100M8X11.5 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Series YXJ
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Applications General Purpose
Voltage - Rated 50V
Capacitance 100μF
Lead Pitch 3.5052mm
Lead Spacing0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp 7000 Hrs @ 105°C
Ripple Current555mA
Polarization Polar
Life (Hours) 7000 hours
Impedance170mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 388.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 555mA @ 100kHz
Height Seated (Max) 0.512 13.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:15121 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 50YXJ100M8X11.5
The 50YXJ100M8X11.5 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C