63ZLJ680MG412.5X35
63ZLJ680MG412.5X35
63ZLJ680MG412.5X35
Rubycon
ZLJ 680μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 1.7A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
SOT-23
63ZLJ680MG412.5X35 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 91 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingCut Tape (CT)
Series ZLJ
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Applications General Purpose
Capacitance 680μF
Voltage - Rated DC 63V
Lead Pitch 5.0038mm
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 105°C
Ripple Current1.7A
Polarization Polar
Life (Hours) 10000 hours
Impedance24mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.672A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.04A @ 100kHz
Ripple Current (AC) 3.04A
Diameter 12.5mm
Height 35mm
Height Seated (Max) 1.457 37.00mm
REACH SVHC No SVHC
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:3295 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
63ZLJ680MG412.5X35 Product Details
63ZLJ680MG412.5X35 Overview
At full charge, the ripple current is 3.04A @ 100kHz.During the lowest charge, ripple current is 1.672A @ 120Hz.Keep your seated height below 1.457 37.00mm.A voltage of 63V DC is used to operate this capacitor.It is recommended that the operating temperature be kept at -40°C~105°C to achieve high efficiency.
63ZLJ680MG412.5X35 Features
the ripple current is 3.04A @ 100kHz.
the ripple current is 1.672A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 63V
an operating temperature of -40°C~105°C