50YXH1MEFC5X11
50YXH1MEFC5X11
50YXH1MEFC5X11
Rubycon
YXH 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
SOT-23
50YXH1MEFC5X11 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Series YXH
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 50V
Capacitance 1μF
Lead Spacing0.079 2.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:128439 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
50YXH1MEFC5X11 Product Details
50YXH1MEFC5X11 Overview
Keeping the maximum height of the seated person (Max) below 0.492 12.50mm is recommended.High efficiency requires an operating temperature of -40°C~105°C.
50YXH1MEFC5X11 Features
an operating temperature of -40°C~105°C