380LQ821M400A452
380LQ821M400A452
380LQ821M400A452
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
380LQ 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
SOT-23
380LQ821M400A452 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 21 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Surface MountNO
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~85°C
PackagingBulk
Series 380LQ
Published 2015
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 400V
Capacitance 820μF
Terminal Pitch10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 243mOhm @ 120Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 400V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 1.71814mA
Polarization Polar
Ripple Current @ Low Frequency 2.95A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.15A @ 20kHz
Diameter 35mm
Height Seated (Max) 1.850 47.00mm
Length 45mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:1614 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
380LQ821M400A452 Product Details
380LQ821M400A452 Overview
Ripple current at full charge is 4.15A @ 20kHz.For 243mOhm @ 120Hz to fully function, the equivalent series resistance has to be provided.It is 2.95A @ 120Hz at the lowest charge for ripple current.Seating height (Max) should be kept below 1.850 47.00mm.It is recommended that the device's rated voltage (URdc) be set to 400V (400V).It is recommended that the operating temperature be kept at -25°C~85°C to achieve high efficiency.
380LQ821M400A452 Features
the ripple current is 4.15A @ 20kHz.
the ripple current is 2.95A @ 120Hz.
an operating temperature of -25°C~85°C