LGU2C391MELZ
LGU2C391MELZ
LGU2C391MELZ
Nichicon
SOT-23
LGU2C391MELZ Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
Series LGU
Size / Dimension 0.866Dia 22.00mm
Tolerance ±20%
HTS Code8532.22.00
Capacitance 390μF
Voltage - Rated DC 160V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 740μA
Ripple Current1.3A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 1.3A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.95A @ 50kHz
Diameter 22mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 0.984 25.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:2895 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
LGU2C391MELZ Product Details
LGU2C391MELZ Overview
At full charge, the ripple current is 1.95A @ 50kHz.During the lowest charge, ripple current is 1.3A @ 120Hz.Sitting height should not exceed 0.984 25.00mm (Max).The capacitor operates from 160V DC voltage.If you want high efficiency, you should keep the operating temperature at -40°C~105°C.
LGU2C391MELZ Features
the ripple current is 1.95A @ 50kHz.
the ripple current is 1.3A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 160V
an operating temperature of -40°C~105°C