LGG2C152MELB35
LGG2C152MELB35
LGG2C152MELB35
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 160volts 1500uF 105c 30x35x10L/S
SOT-23
LGG2C152MELB35 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2015
Series LGG
Size / Dimension 1.181Dia 30.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 1500μF
Voltage - Rated DC 160V
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.46mA
Ripple Current2.5A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 2.5A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.75A @ 50kHz
Diameter 30mm
Height Seated (Max) 1.457 37.00mm
Length 35mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:2150 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About LGG2C152MELB35
The LGG2C152MELB35 from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 160volts 1500uF 105c 30x35x10L/S.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C