UKW1V472MHD
UKW1V472MHD
UKW1V472MHD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 35volts 4700uF 20%
SOT-23
UKW1V472MHD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2012
Series UKW
Size / Dimension 0.709Dia 18.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications Audio
HTS Code8532.22.00
Capacitance 4700μF
Voltage - Rated DC 35V
Lead Pitch 7.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lead Diameter 800 μm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 4.935mA
Ripple Current2.49A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 2.49A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.8635A @ 10kHz
Dissipation Factor0.14 %
Diameter 18mm
Height 35.5mm
Height Seated (Max) 1.398 35.50mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:1931 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UKW1V472MHD
The UKW1V472MHD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 35volts 4700uF 20%.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C