16PX15000MEFC18X35.5
16PX15000MEFC18X35.5
16PX15000MEFC18X35.5
Rubycon
CAP ALUM 15000UF 20% 16V RADIAL
SOT-23
16PX15000MEFC18X35.5 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingBulk
Series PX
Size / Dimension 0.709Dia 18.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Capacitance 15000μF
Voltage - Rated DC 16V
Terminal Pitch7.5mm
Lead Pitch 7.493mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current2.07A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 2.07A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.3805A @ 10kHz
Ripple Current (AC) 2.07A
Diameter 18mm
Height 35.5mm
Height Seated (Max) 1.457 37.00mm
REACH SVHC No SVHC
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:2940 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 16PX15000MEFC18X35.5
The 16PX15000MEFC18X35.5 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 15000UF 20% 16V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C