LNK2G103MSEJ
LNK2G103MSEJ
LNK2G103MSEJ
Nichicon
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW
SOT-23
LNK2G103MSEJ Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 21 Weeks
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Terminal Shape BINDING POST
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~85°C
PackagingBulk
Published 2009
Series LNK
Size / Dimension 3.543Dia 90.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Screw
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 400V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 10000μF
Lead Pitch 31.8008mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing1.252 31.80mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 400V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 5mA
Ripple Current24.2A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 24.2A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 33.88A @ 10kHz
Diameter 90mm
Height Seated (Max) 5.118 130.00mm
Length 130mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:92 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About LNK2G103MSEJ
The LNK2G103MSEJ from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C