UPW1E102MHD1TO
UPW1E102MHD1TO
UPW1E102MHD1TO
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1000uF 25V 105c 12.5x20
SOT-23
UPW1E102MHD1TO Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingCut Tape (CT)
Published 2009
Series UPW
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 1000μF
Voltage - Rated DC 25V
Packing Method AMMO PACK
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lead Diameter 600 μm
Lifetime @ Temp 7000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.75mA
Ripple Current1.66A
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Impedance38mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.245A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.66A @ 100kHz
Dissipation Factor0.14 %
Diameter 12.5mm
Height 20mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
Radiation HardeningNo
REACH SVHC No SVHC
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:7159 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPW1E102MHD1TO
The UPW1E102MHD1TO from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1000uF 25V 105c 12.5x20.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C