35WXA330MEFCT810X9
35WXA330MEFCT810X9
35WXA330MEFCT810X9
Rubycon
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
SOT-23
35WXA330MEFCT810X9 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 22 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2013
Series WXA
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications Automotive
Voltage - Rated 35V
Capacitance 330μF
Lead Pitch 5.0038mm
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current360mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 360mA @ 120Hz
Height Seated (Max) 0.413 10.50mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Ratings AEC-Q200
In-Stock:37715 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 35WXA330MEFCT810X9
The 35WXA330MEFCT810X9 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C