LKX2W121MESZ35
LKX2W121MESZ35
LKX2W121MESZ35
Nichicon
LKX 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 720mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
LKX2W121MESZ35 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~105°C
Published 2015
Size / Dimension 0.866Dia 22.00mm
Tolerance ±20%
Applications Audio
Voltage - Rated 450V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 120μF
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 450V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.69714mA
Ripple Current720mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 720mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.0296A @ 50kHz
Diameter 22mm
Height Seated (Max) 1.457 37.00mm
Length 35mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:2441 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
LKX2W121MESZ35 Product Details
LKX2W121MESZ35 Overview
At full charge, the ripple current is 1.0296A @ 50kHz.The ripple current is 720mA @ 120Hz at the lowest charge.It is recommended to keep the height seated (Max) below 1.457 37.00mm.A device's rated (DC) voltage (URdc) should be set to 450V.For high efficiency, the operating temperature should be -25°C~105°C.
LKX2W121MESZ35 Features
the ripple current is 1.0296A @ 50kHz.
the ripple current is 720mA @ 120Hz.
an operating temperature of -25°C~105°C