Welcome to Hotenda.com Online Store!

NVD6495NLT4G
ON Semiconductor
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 50m Ω @ 10A, 10V ±20V 1.024nF @ 25V 35nC @ 10V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
SOT-23
NVD6495NLT4G Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | LAST SHIPMENTS (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Transistor Element Material | SILICON |
| Operating Temperature | -55°C~175°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Published | 2014 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 2 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Subcategory | FET General Purpose Power |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Terminal Position | SINGLE |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 10 |
| JESD-30 Code | R-PSSO-G2 |
| Number of Elements | 1 |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE |
| Number of Channels | 1 |
| Power Dissipation-Max | 83W Tc |
| Operating Mode | ENHANCEMENT MODE |
| Case Connection | DRAIN |
| Turn On Delay Time | 11 ns |
| FET Type | N-Channel |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 50m Ω @ 10A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 250μA |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1.024nF @ 25V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 25A Tc |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 35nC @ 10V |
| Rise Time | 91ns |
| Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) | 4.5V 10V |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Fall Time (Typ) | 71 ns |
| Turn-Off Delay Time | 40 ns |
| Continuous Drain Current (ID) | 25A |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Drain-source On Resistance-Max | 0.054Ohm |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 100V |
| Pulsed Drain Current-Max (IDM) | 80A |
| Avalanche Energy Rating (Eas) | 79 mJ |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Transistors - FETs, MOSFETs - Single from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
