Welcome to Hotenda.com Online Store!

MM74HC273SJX
ON Semiconductor
2V~6V 78MHz 8 Bit D-Type Flip Flop DUAL 74HC273 20 Pins 74HC Series 20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
SOT-23
MM74HC273SJX Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 481.5mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| Series | 74HC |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | D-Type |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Subcategory | FF/Latches |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 4.5V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74HC273 |
| Function | Master Reset |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Non-Inverted |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6V |
| Power Supplies | 2/6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Number of Circuits | 8 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Bits | 8 |
| Clock Frequency | 78MHz |
| Propagation Delay | 23 ns |
| Quiescent Current | 8μA |
| Turn On Delay Time | 18 ns |
| Family | HC/UH |
| Logic Function | D-Type, Flip-Flop |
| Current - Output High, Low | 5.2mA 5.2mA |
| Max I(ol) | 0.004 A |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 23ns @ 6V, 50pF |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | 7pF |
| fmax-Min | 24 MHz |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Width | 5.3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.392656 | $2.392656 |
| 10 | $2.257222 | $22.57222 |
| 100 | $2.129455 | $212.9455 |
| 500 | $2.008920 | $1004.46 |
| 1000 | $1.895207 | $1895.207 |
Similar Logic - Flip Flops from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
