Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74F174AD
Texas Instruments
4.5V~5.5V 140MHz 6 Bit D-Type Flip Flop DUAL 74F174 16 Pins 45mA 74F Series 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
SOT-23
SN74F174AD Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 74F |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | D-Type |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Subcategory | FF/Latch |
| Technology | TTL |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | 74F174 |
| Function | Master Reset |
| Output Type | Non-Inverted |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Circuits | 7 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Output Current | 20mA |
| Number of Bits | 6 |
| Clock Frequency | 140MHz |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Turn On Delay Time | 2.7 ns |
| Family | F/FAST |
| Logic Function | D-Type, Flip-Flop |
| Current - Quiescent (Iq) | 45mA |
| Current - Output High, Low | 1mA 20mA |
| Max I(ol) | 0.02 A |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 10ns @ 5V, 50pF |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 55mA |
| Number of Output Lines | 6 |
| fmax-Min | 80 MHz |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Max [email protected] | 80000000Hz |
| Height | 1.75mm |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.736552 | $0.736552 |
| 10 | $0.694861 | $6.94861 |
| 100 | $0.655529 | $65.5529 |
| 500 | $0.618424 | $309.212 |
| 1000 | $0.583419 | $583.419 |
Similar Logic - Flip Flops from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
