Welcome to Hotenda.com Online Store!

MC74VHC74DTG
ON Semiconductor
2V~5.5V 115MHz D-Type Flip Flop DUAL 74VHC74 14 Pins 2μA 74VHC Series 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
SOT-23
MC74VHC74DTG Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 45 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -55°C~125°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2011 |
| Series | 74VHC |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| Type | D-Type |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Subcategory | FF/Latches |
| Packing Method | RAIL |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | 74VHC74 |
| Function | Set(Preset) and Reset |
| Output Type | Differential |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Number of Channels | 2 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Clock Frequency | 115MHz |
| Propagation Delay | 18 ns |
| Turn On Delay Time | 7.3 ns |
| Family | AHC/VHC |
| Logic Function | AND, D-Type, Flip-Flop |
| Current - Quiescent (Iq) | 2μA |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Current - Output High, Low | 8mA 8mA |
| Max I(ol) | 0.008 A |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 9.3ns @ 5V, 50pF |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | 4pF |
| Number of Output Lines | 1 |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Max [email protected] | 75000000Hz |
| Height | 1.05mm |
| Length | 5.1mm |
| Width | 4.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.407735 | $0.407735 |
| 10 | $0.384656 | $3.84656 |
| 100 | $0.362884 | $36.2884 |
| 500 | $0.342342 | $171.171 |
| 1000 | $0.322965 | $322.965 |
Similar Logic - Flip Flops from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
