Welcome to Hotenda.com Online Store!

MC74AC273DWR2G
ON Semiconductor
2V~6V 175MHz 8 Bit D-Type Flip Flop 74AC273 20 Pins 8μA 74AC Series 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
MC74AC273DWR2G Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 hours ago) |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| Series | 74AC |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | D-Type |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 2V~6V |
| Frequency | 175MHz |
| Base Part Number | 74AC273 |
| Function | Master Reset |
| Output Type | Non-Inverted |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Circuits | 8 |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Min Supply Voltage | 2V |
| Number of Bits | 8 |
| Clock Frequency | 175MHz |
| Propagation Delay | 14.5 ns |
| Quiescent Current | 8μA |
| Turn On Delay Time | 5.5 ns |
| Logic Function | D-Type, Flip-Flop |
| Current - Quiescent (Iq) | 8μA |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Max Frequency | 125MHz |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 9ns @ 5V, 50pF |
| Trigger Type | Positive Edge |
| High Level Output Current | -24mA |
| Input Capacitance | 4.5pF |
| Low Level Output Current | 24mA |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Height | 2.4mm |
| Length | 12.95mm |
| Width | 7.6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.599840 | $1.59984 |
| 10 | $1.509283 | $15.09283 |
| 100 | $1.423852 | $142.3852 |
| 500 | $1.343257 | $671.6285 |
| 1000 | $1.267223 | $1267.223 |
Similar Logic - Flip Flops from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
