Welcome to Hotenda.com Online Store!

CD74AC109M96
Texas Instruments
1.5V~5.5V 100MHz JK Type Flip Flop DUAL 74AC109 16 Pins 4μA 74AC Series 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
SOT-23
CD74AC109M96 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917mg |
| Operating Temperature | -55°C~125°C TA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | 74AC |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | JK Type |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Subcategory | FF/Latches |
| Packing Method | TR |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 1.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Base Part Number | 74AC109 |
| Function | Set(Preset) and Reset |
| Output Type | Differential |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Number of Circuits | 2 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Output Current | 24mA |
| Clock Frequency | 100MHz |
| Propagation Delay | 10.3 ns |
| Turn On Delay Time | 2.6 ns |
| Family | AC |
| Logic Function | AND, Flip-Flop, JK-Type |
| Current - Quiescent (Iq) | 4μA |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 10.3ns @ 5V, 50pF |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | 10pF |
| Schmitt Trigger | No |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 0.04mA |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Height | 1.75mm |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.409163 | $0.409163 |
| 10 | $0.386002 | $3.86002 |
| 100 | $0.364153 | $36.4153 |
| 500 | $0.343541 | $171.7705 |
| 1000 | $0.324096 | $324.096 |
Similar Logic - Flip Flops from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
