Welcome to Hotenda.com Online Store!

MC14556BCPG
ON Semiconductor
16 Terminations3V~18V 16 Pin 4556 Signal switch4000B Series 4 Outputs2 Functions
SOT-23
MC14556BCPG Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -55°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2005 |
| Series | 4000B |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Subcategory | Decoder/Drivers |
| Packing Method | RAIL |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 3V~18V |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | 4556 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 4 |
| Output Type | TTL |
| Max Output Current | 8.8mA |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Circuit | 1 x 2:4 |
| Polarity | Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 18V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 2 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Throw Configuration | 4PST |
| Propagation Delay | 440 ns |
| Quiescent Current | 20μA |
| Turn On Delay Time | 440 ns |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer, Demux |
| Current - Output High, Low | 8.8mA 8.8mA |
| Supply Type | Dual |
| Voltage Supply Source | Dual Supply |
| Input Conditioning | STANDARD |
| Height | 3.43mm |
| Length | 19.55mm |
| Width | 6.85mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $45.843488 | $45.843488 |
| 10 | $43.248574 | $432.48574 |
| 100 | $40.800541 | $4080.0541 |
| 500 | $38.491077 | $19245.5385 |
| 1000 | $36.312337 | $36312.337 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
