Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74CBT3383DGVR
Texas Instruments
24 Terminations4.5V~5.5V 24 Pin 74CBT3383 Signal switch74CBT Series 10 Outputs5 Functions
SOT-23
SN74CBT3383DGVR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 60.894776mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74CBT |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | Bus FET Exchange Switch |
| Resistance | 10Ohm |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | TTL COMPATIBLE BUS SWITCH |
| Subcategory | Other Logic ICs |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 5 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Base Part Number | 74CBT3383 |
| Pin Count | 24 |
| Number of Outputs | 10 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Circuit | 5 x 2:2 |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Ports | 4 |
| Output Current | 64mA |
| Number of Bits | 2 |
| Propagation Delay | 250 ps |
| Quiescent Current | 50μA |
| Turn On Delay Time | 9.2 ns |
| Family | CBT/FST/QS/5C/B |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Supply Type | Single |
| Output Polarity | TRUE |
| High Level Output Current | -128mA |
| Low Level Output Current | 128mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.17000 | $0.17 |
| 500 | $0.1683 | $84.15 |
| 1000 | $0.1666 | $166.6 |
| 1500 | $0.1649 | $247.35 |
| 2000 | $0.1632 | $326.4 |
| 2500 | $0.1615 | $403.75 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
