Welcome to Hotenda.com Online Store!

MC10EP29DTG
ON Semiconductor
-3V~-5.5V 3GHz D-Type Flip Flop DUAL 10EP29 20 Pins 57mA 10EP Series 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
SOT-23
MC10EP29DTG Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| Series | 10EP |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | D-Type |
| Additional Feature | NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -3V TO -5.5V |
| Subcategory | FF/Latches |
| Packing Method | RAIL |
| Technology | ECL |
| Voltage - Supply | -3V~-5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | 10EP29 |
| Function | Set(Preset) and Reset |
| Output Type | Differential |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 2 |
| Output Current | 50mA |
| Clock Frequency | 3GHz |
| Propagation Delay | 575 ps |
| Turn On Delay Time | 420 ps |
| Family | 10E |
| Logic Function | AND, D-Type, Flip-Flop |
| Current - Quiescent (Iq) | 57mA |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Trigger Type | Positive, Negative |
| High Level Output Current | -50mA |
| Low Level Output Current | 50mA |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 60mA |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $16.80000 | $16.8 |
| 75 | $14.80000 | $1110 |
| 150 | $13.04000 | $1956 |
| 525 | $11.60000 | $6090 |
Similar Logic - Flip Flops from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
