Welcome to Hotenda.com Online Store!

DM74ALS253N
ON Semiconductor
4.5V~5.5V 16 Pin 74ALS253 Signal switch74ALS Series 2 OutputsMin 4.5V VMax 5.5V V
SOT-23
DM74ALS253N Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74ALS |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Multiplexer |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Base Part Number | 74ALS253 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Circuit | 2 x 4:1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Circuits | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Number of Bits | 2 |
| Throw Configuration | 4PST |
| Propagation Delay | 14 ns |
| Quiescent Current | 7.5mA |
| Logic Function | Mux |
| Number of Inputs | 8 |
| Current - Output High, Low | 2.6mA 24mA |
| Supply Type | Single |
| High Level Output Current | 24mA |
| Low Level Output Current | 2.6mA |
| Number of Input Lines | 1 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Number of Output Lines | 4 |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.355040 | $2.35504 |
| 10 | $2.221736 | $22.21736 |
| 100 | $2.095977 | $209.5977 |
| 500 | $1.977337 | $988.6685 |
| 1000 | $1.865412 | $1865.412 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
