Welcome to Hotenda.com Online Store!

MC74LCX157DTR2
ON Semiconductor
16 Terminations2V~3.6V 16 Pin 74LCX157 Signal switch74LCX Series 1 Outputs4 Functions
SOT-23
MC74LCX157DTR2 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| Series | 74LCX |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Multiplexer |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | 74LCX157 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Circuit | 4 x 2:1 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Bits | 4 |
| Throw Configuration | DPST |
| Propagation Delay | 5.8 ns |
| Family | LVC/LCX/Z |
| Logic Function | Mux |
| Number of Inputs | 8 |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Supply Type | Single |
| Output Polarity | TRUE |
| Number of Input Lines | 2 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Length | 5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.245234 | $1.245234 |
| 10 | $1.174749 | $11.74749 |
| 100 | $1.108255 | $110.8255 |
| 500 | $1.045523 | $522.7615 |
| 1000 | $0.986342 | $986.342 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
