Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74HCT138PWT
Texas Instruments
16 Terminations4.5V~5.5V 16 Pin 74HCT138 Signal switch74HCT Series 1 Functions
SOT-23
SN74HCT138PWT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 61.887009mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74HCT |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | TWO ACTIVE-LOW AND ONE ACTIVE-HIGH ENABLE INPUTS |
| Subcategory | Decoder/Drivers |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | 74HCT138 |
| Pin Count | 16 |
| Max Output Current | 4mA |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Circuit | 1 x 3:8 |
| Polarity | Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Propagation Delay | 45 ns |
| Quiescent Current | 80μA |
| Turn On Delay Time | 45 ns |
| Family | HCT |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Current - Output High, Low | 4mA 4mA |
| Supply Type | Single |
| Max I(ol) | 0.004 A |
| Number of Input Lines | 3 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Input Conditioning | STANDARD |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.396714 | $0.396714 |
| 10 | $0.374258 | $3.74258 |
| 100 | $0.353074 | $35.3074 |
| 500 | $0.333089 | $166.5445 |
| 1000 | $0.314235 | $314.235 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
