Welcome to Hotenda.com Online Store!

CS5301GDW32
ON Semiconductor
32 Terminals 4.3V~20V 32-Pin CS5301 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 3 Outputs 250kHz~800kHz Transistor Driver
SOT-23
CS5301GDW32 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 2 days ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | CS5301 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 3 |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 5V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.3V~20V |
| Control Features | Current Limit, Frequency Control, Power Good |
| Input Voltage (Min) | 4.7V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Output Current-Max | 1.5A |
| Frequency - Switching | 250kHz~800kHz |
| Input Voltage (Max) | 14V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switcher Configuration | PHASE-SHIFT |
| Max Frequency | 1MHz |
| Clock Sync | No |
| Height Seated (Max) | 2.54mm |
| Length | 20.725mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.399929 | $3.399929 |
| 10 | $3.207480 | $32.0748 |
| 100 | $3.025925 | $302.5925 |
| 500 | $2.854646 | $1427.323 |
| 1000 | $2.693062 | $2693.062 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
