Welcome to Hotenda.com Online Store!

UCC2806QG3
Texas Instruments
20 Terminals 8V~14.5V 20-Pin UCC2806 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 2 Outputs 47kHz Transistor Driver
SOT-23
UCC2806QG3 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Technology | BICMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Frequency | 1MHz |
| Base Part Number | UCC2806 |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Voltage | 11.9V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive, Isolation Capable |
| Output Current | 100mA |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 8V~14.5V |
| Control Features | Current Limit, Enable, Frequency Control |
| Topology | Boost, Flyback, Forward Converter |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 47kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 35ns |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Fall Time (Typ) | 35 ns |
| Nominal Input Voltage | 14.5V |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Max Duty Cycle | 50 % |
| Clock Sync | No |
| Output Phases | 1 |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Length | 8.965mm |
| Width | 8.965mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
