Welcome to Hotenda.com Online Store!

74AC74PC
ON Semiconductor
2V~6V 160MHz 2 Bit D-Type Flip Flop 74AC74 14 Pins 20μA 74AC Series 14-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
74AC74PC Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 14 |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 74AC |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Termination | Through Hole |
| Type | D-Type |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 2V~6V |
| Frequency | 160MHz |
| Base Part Number | 74AC74 |
| Function | Set(Preset) and Reset |
| Output Type | Differential |
| Number of Elements | 2 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Circuits | 2 |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Min Supply Voltage | 2V |
| Output Current | 24mA |
| Number of Bits | 2 |
| Clock Frequency | 160MHz |
| Propagation Delay | 16 ns |
| Turn On Delay Time | 6 ns |
| Logic Function | AND, D-Type, Flip-Flop |
| Current - Quiescent (Iq) | 20μA |
| Number of Inputs | 1 |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Number of Gates | 2 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Max Frequency | 125MHz |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 10ns @ 5V, 50pF |
| Trigger Type | Positive Edge |
| High Level Output Current | -24mA |
| Input Capacitance | 4.5pF |
| Low Level Output Current | 24mA |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Output Lines | 2 |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.47000 | $0.47 |
| 500 | $0.4653 | $232.65 |
| 1000 | $0.4606 | $460.6 |
| 1500 | $0.4559 | $683.85 |
| 2000 | $0.4512 | $902.4 |
| 2500 | $0.4465 | $1116.25 |
Similar Logic - Flip Flops from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
