Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74LV273AZQNR
Texas Instruments
2V~5.5V 160MHz 8 Bit D-Type Flip Flop BOTTOM 74LV273 20 Pins 20μA 74LV Series 20-VFBGA
SOT-23
SN74LV273AZQNR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | LIFEBUY (Last Updated: 1 week ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VFBGA |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 21.800783mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74LV |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Last Time Buy |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | D-Type |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Subcategory | FF/Latches |
| Packing Method | TR |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2V~5.5V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74LV273 |
| Function | Master Reset |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Non-Inverted |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Number of Circuits | 8 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Output Current | 12mA |
| Number of Bits | 8 |
| Clock Frequency | 160MHz |
| Propagation Delay | 22.1 ns |
| Turn On Delay Time | 4.8 ns |
| Family | LV/LV-A/LVX/H |
| Logic Function | D-Type, Flip-Flop |
| Current - Quiescent (Iq) | 20μA |
| Current - Output High, Low | 12mA 12mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 10.5ns @ 5V, 50pF |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | 2pF |
| Number of Input Lines | 2 |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Max [email protected] | 45000000Hz |
| Height | 1mm |
| Length | 4mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 750μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.561496 | $0.561496 |
| 10 | $0.529713 | $5.29713 |
| 100 | $0.499729 | $49.9729 |
| 500 | $0.471443 | $235.7215 |
| 1000 | $0.444757 | $444.757 |
Similar Logic - Flip Flops from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
