PIC18LF47K40-E/P
PIC18LF47K40-E/P
PIC18LF47K40-E/P
Microchip Technology
128KB 64K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18LF47K40 3V 40-DIP (0.600, 15.24mm)
SOT-23
PIC18LF47K40-E/P Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case 40-DIP (0.600, 15.24mm)
Surface MountNO
Supplier Device Package 40-PDIP
Mounting Style Through Hole
Number of I/Os 36 I/O
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology
Tradename PIC
RoHS Details
Package Tube
Base Product Number PIC18LF47K40
Mfr Microchip Technology
Data Converters A/D 35x10b; D/A 1x5b
Product Status Active
Operating Temperature-40°C~125°C TA
PackagingTube
Series PIC® XLP™ 18K
Published 2017
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 40
Additional FeatureOPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
HTS Code8542.31.00.01
Subcategory Microcontrollers - MCU
Terminal Position DUAL
Peak Reflow Temperature (Cel) NOT SPECIFIED
Supply Voltage 3V
Terminal Pitch2.54mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
Base Part Number PIC18LF47K40
JESD-30 Code R-PDIP-T40
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Supply Voltage-Min (Vsup) 2.5V
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 36
Speed 64MHz
RAM Size 3.6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor PIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Clock Frequency 64MHz
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 128KB 64K x 16
Connectivity I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supply Current-Max 9.5mA
Bit Size 16
Data Converter A/D 35x10b; D/A 1x5b
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 8 bit
PWM Channels YES
DAC Channels YES
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
EEPROM Size 1K x 8
On Chip Program ROM Width 16
Boundary Scan NO
Low Power Mode YES
Screening Level TS 16949
Format FIXED-POINT
Integrated Cache NO
RAM (words) 3728
Number of Timers 7
Number of External Interrupts 3
On Chip Data RAM Width 8
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Length 51.7525mm
Height Seated (Max) 6.35mm
Width 15.24mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:2165 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC18LF47K40-E/P Product Details
PIC18LF47K40-E/P Overview
Packaged in a 40-DIP (0.600, 15.24mm) format, this MCU is available in a compact size. There are 36 I/Os on the Microcontroller. It is important to note that the Microcontroller has a Through Hole mounting type. 8-Bit core is the basis for this Microcontroller. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The PIC® XLP™ 18K series includes this electrical component. There is 128KB 64K x 16 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. With a PIC Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. This is a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. During the manufacturing process, 40 terminations were applied to the IC chip. 16-bits are used in Microcontroller. The MCU chip's supply output is 3V volts. Currently, MCU chip has NO DMA channels. Alternatives can be found by looking at the base part number PIC18LF47K40. There are YES PWM channels on the device. The clock function of this device is based on a 64MHz-frequency. As a few examples, there are additional features like OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ that are available in the software. There are 3 external interrupts included in this chip part. There are 7 bits in total on an IC chip.
PIC18LF47K40-E/P Features
40-DIP (0.600, 15.24mm) package