DSPIC33CH128MP206-E/MR
DSPIC33CH128MP206-E/MR
DSPIC33CH128MP206-E/MR
Microchip Technology
152KB 152K x 8 FLASH, PRAM dsPIC 16-Bit Dual-Core Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33CH Series DSPIC33CH128MP206 3.3V 64-VFQFN Exposed Pad
SOT-23
DSPIC33CH128MP206-E/MR Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 5 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Surface MountYES
Supplier Device Package 64-QFN (9x9)
Number of Terminals 64
Mounting Style SMD/SMT
Package Tube
Base Product Number DSPIC33CH128MP206
Mfr Microchip Technology
Data Converters A/D 34x12b; D/A 4x12b
Product Status Active
Qualification AEC-Q100
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type CAN, I2C, I2S, SPI, UART
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology / Atmel
Tradename dsPIC
RoHS Details
Package Shape SQUARE
Operating Temperature-40°C~125°C TA
PackagingTube
Series Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33CH
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 64
Additional Feature4k bytes internal data ram in slave core available
Subcategory Embedded Processors & Controllers
Terminal Position QUAD
Terminal FormNO LEAD
Supply Voltage 3.3V
Terminal Pitch0.5mm
Reach Compliance Code compliant
Base Part Number DSPIC33CH128MP206
JESD-30 Code S-PQCC-N64
Operating Supply Voltage3 V to 3.6 V
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Temperature GradeAUTOMOTIVE
Supply Voltage-Min (Vsup) 3V
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 53
Speed 180MHz, 200MHz
RAM Size 20K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
Core Processor dsPIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Clock Frequency 64MHz
Program Memory TypeFLASH, PRAM
Core Size 16-Bit Dual-Core
Program Memory Size 152KB 152K x 8
Connectivity I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Supply Current-Max 300 mA
Bit Size 16
Data Converter A/D 34x12b; D/A 4x12b
Data Bus Width 16 bit
Seated Height-Max 1 mm
Number of Timers/Counters 1 Timer
Product TypeDSP - Digital Signal Processors & Controllers
EEPROM Size -
On Chip Program ROM Width 8
Boundary Scan YES
Low Power Mode YES
Screening Level AEC-Q100; TS 16949
Format FLOATING-POINT
Integrated Cache NO
RAM (words) 16000
ROM Programmability FLASH
Number of Cores 2 Core
Number of External Interrupts 4
Barrel Shifter YES
Internal Bus Architecture MULTIPLE
On Chip Data RAM Width 8
Product DSCs
Product CategoryDigital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC
Length 9mm
Height Seated (Max) 1mm
Width 9mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:1180 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
DSPIC33CH128MP206-E/MR Product Details
DSPIC33CH128MP206-E/MR Overview
Packaged in a 64-VFQFN Exposed Pad format, this MCU is available in a compact size. There are 53 I/Os on the Microcontroller. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. 16-Bit Dual-Core core is the basis for this Microcontroller. This program has a type of memory called FLASH, PRAM for this MCU's program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33CH series includes this electrical component. There is 152KB 152K x 8 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. With a dsPIC Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. This is a DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER uPs/uCs/Peripheral IC. During the manufacturing process, 64 terminations were applied to the IC chip. 16-bits are used in Microcontroller. The MCU chip's supply output is 3.3V volts. Alternatives can be found by looking at the base part number DSPIC33CH128MP206. The clock has 1 Timer timers/counters to keep track of the time. The clock function of this device is based on a 64MHz-frequency. As a few examples, there are additional features like 4k bytes internal data ram in slave core available that are available in the software. There are 4 external interrupts included in this chip part.