STM32L051C6U6
STM32L051C6U6
STM32L051C6U6
STMicroelectronics
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller STM32L0 Series 3V 48-UFQFN Exposed Pad
SOT-23
STM32L051C6U6 Datasheet PDF
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-UFQFN Exposed Pad
Surface MountYES
Operating Temperature-40°C~85°C TA
Series STM32L0
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 32
Terminal Position QUAD
Terminal FormNO LEAD
Supply Voltage 3V
Terminal Pitch0.5mm
Reach Compliance Code compliant
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Supply Voltage-Min (Vsup) 1.8V
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 37
Speed 32MHz
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.65V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Clock Frequency 25MHz
Program Memory TypeFLASH
Core Size 32-Bit
Program Memory Size 32KB 32K x 8
Connectivity I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Bit Size 32
Data Converter A/D 10x12b
Has ADC YES
DMA Channels YES
PWM Channels YES
EEPROM Size 2K x 8
Length 5mm
Width 5mm
In-Stock:2689 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
STM32L051C6U6 Product Details
STM32L051C6U6 Overview
Packaged in a 48-UFQFN Exposed Pad format, this MCU is available in a compact size. There are 37 I/Os on the Microcontroller. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. 32-Bit core is the basis for this Microcontroller. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The STM32L0 series includes this electrical component. There is 32KB 32K x 8 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. With a ARM® Cortex®-M0+ Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. This is a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. During the manufacturing process, 32 terminations were applied to the IC chip. 32-bits are used in Microcontroller. The MCU chip's supply output is 3V volts. Currently, MCU chip has YES DMA channels. There are YES PWM channels on the device. The clock function of this device is based on a 25MHz-frequency.