Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC18F25K80T-I/MM
Microchip Technology
32KB 16K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18F25K80 28 Pin 64MHz 3.3V 28-VQFN Exposed Pad
SOT-23
PIC18F25K80T-I/MM Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-VQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-QFN-S (6x6) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | CAN/I2C/SPI/USART |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | PIC18F25 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 8x12b |
| Product Status | Active |
| Number of I/Os | 24 |
| RoHS | Compliant |
| Family Name | PIC18F |
| Instruction Set Architecture | Harvard |
| Dimensions | 6 x 6 x 0.95mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 (Maximum) V |
| Package Type | QFN |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Interface Type | I2C, SPI |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | PIC® XLP™ 18K |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 64MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC18F25K80 |
| Pin Count | 28 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Interface | CAN, I2C, LIN, SPI, UART, USART |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 24 |
| Speed | 64MHz |
| RAM Size | 3.6K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 16K x 16 |
| Connectivity | ECANbus, I2C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 12mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Rate | 16Mbit/s |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 32768 |
| Core Architecture | PIC |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| CPU Family | PIC |
| Max Frequency | 64 MHz |
| Number of Programmable I/O | 24 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Length | 6mm |
| Width | 6mm |
| Height | 0.95mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
28-VQFN Exposed Pad-packages are available. This Microcontroller has 24 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. There is a 8-Bit core at the core of this MCU. The type of memory it uses for its program is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. PIC® XLP™ 18K-series components are electrical components. There is 32KB 16K x 16 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. Powered by a PIC Core processor. MICROCONTROLLER uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. Microcontroller is known that the chip has 28 terminations in total. 8-bits are the size of the data that comes with MCU. An output voltage of 3.3V volts is available for this Microcontroller chip. The system has NO channels for DMA communication. This MCU is implemented with 32kB memory. Using the base part number PIC18F25K80, you will be able to find alternatives for the part. MCU's frequency is 64MHz. The device works in YES PWM channels. On the chip, 28 pins are accessible. A total of 5 timers/counters are included in the package. The pin count is 28. Devices based on the PIC series of CPUs are embedded in the device.
28-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology PIC18F25K80T-I/MM Microcontroller applications.
Virtual reality VR robots
Electronic jamming systems
Fire alarms
Playstation
Radio
Smoke alarms
Industrial instrumentation devices
Speed meter
Calculator
Industrial instrumentation devices
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
