Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATSAM3U4CA-CU
Microchip Technology
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller SAM3U Series ATSAM3U 100 Pin 96MHz 1.8V 100-TFBGA
SOT-23
ATSAM3U4CA-CU Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-TFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Supplier Device Package | 100-TFBGA (9x9) |
| Number of Terminals | 100 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Supplier Package | TFBGA |
| Mounting | Surface Mount |
| Data Converters | A/D 4x10b, 4x12b |
| Number of I/Os | 57 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | 3xUSART, 4xSPI, Bus, TWI |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Tradename | Cortex-M3, Cortex |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Base Product Number | ATSAM3U |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 96 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | SAM3U |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e2 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper/Nickel (Sn/Ag/Cu/Ni) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.8 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 96MHz |
| Base Part Number | ATSAM3U |
| Pin Count | 100 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B100 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.95V |
| Power Supplies | 1.8,3.3 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.62V |
| Interface | EBI/EMI, I2C, MMC, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 57 |
| Speed | 12 MHz |
| RAM Size | 52K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.62V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | EBI/EMI, I2C, Memory Card, SPI, SSC, UART/USART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 4x10b, 4x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Seated Height-Max | 1.1 mm |
| Number of Timers/Counters | 8 |
| Address Bus Width | 24 |
| Product Type | ARM Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 262144 |
| Core Architecture | ARM |
| EEPROM Size | -- |
| CPU Family | CORTEX-M3 |
| Screening Level | Industrial |
| External Data Bus Width | 8 |
| RAM (bytes) | 53248 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Product | MCU |
| Product Category | ARM Microcontrollers - MCU |
| Length | 9mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 9 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $6.23000 | $6.23 |
| 25 | $5.66520 | $141.63 |
| 100 | $5.13970 | $513.97 |
100-TFBGA-packages are available. There are 57 I/Os. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. 32-Bit core is the basis for this Microcontroller. The type of memory it uses for its program is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. Microcontroller runs in SAM3U Series. Its program memory size is 256KB 256K x 8. A ARM® Cortex®-M3 Core processor is used to power the device. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip terminations are 100. 32-bits are used in Microcontroller. This Microcontroller chip is powered by 1.8V volts. The Microcontroller chip has YES DMA channels. 256kB is the size of the memory in the IC part. The base part number ATSAM3U can be used to find alternatives. MCU's frequency is 96MHz. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. Located on the chip are 100 pins. In total, there are 8 timers/counters on the device. There is an embedded the CORTEX-M3 CPU family inside the device, which makes it a powerful device. It is built on a ARM core architecture.
100-TFBGA package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology ATSAM3U4CA-CU Microcontroller applications.
Toasters
Heater/Fan
Keyboards
Light sensing & controlling devices
Air fryers
Mobile computers
Glucose monitoring systems
Dryers
Temperature sensing and controlling devices
Scanners
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
