Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATTINY26-16SU
Microchip Technology
2KB 1K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATtiny Series ATTINY26 20 Pin 16MHz 5V 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
ATTINY26-16SU Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Number of Terminals | 20 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | SPI/USI |
| Data Converters | A/D 11x10b |
| Family Name | ATtiny26 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 13 x 7.6 x 2.35mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 4.5 → 5.5 V |
| Package Type | SOIC |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number of I/Os | 16 I/O |
| Interface Type | ISP, SPI, UART, USI |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | AVR |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | ATTINY26 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Number of I/O Lines | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | AVR® ATtiny |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 16MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ATTINY26 |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | 2-Wire, SPI, UART |
| Memory Size | 2kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 16 |
| Speed | 16MHz |
| RAM Size | 128 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 8 |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 2KB 1K x 16 |
| Connectivity | USI |
| Supply Current-Max | 15 mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 11x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 16 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 2.649 mm |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Address Bus Width | 8b |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Density | 16 kb |
| ROM (words) | 2048 |
| EEPROM Size | 128 x 8 |
| CPU Family | AVR RISC |
| RAM (bytes) | 128 |
| Number of ADC Channels | 11 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | AVR |
| Height | 2.65mm |
| Length | 13mm |
| Width | 7.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.32000 | $2.32 |
| 25 | $2.15280 | $53.82 |
| 100 | $1.97760 | $197.76 |
A renowned manufacturer of microcontrollers and related devices, Microchip Technology produces the ATTINY26-16SU microcontroller chip. The AVR family of microcontrollers, which includes the ATTINY26-16SU, is renowned for its low power consumption and user-friendliness.
The ATTINY26-16SU features 512 bytes of EEPROM for non-volatile data storage, 1 kilobyte of SRAM for volatile data storage, and 16 kilobytes of flash memory for program storage. A variety of timers, analog-to-digital converters, and other peripherals are also included, in addition to the 20 general-purpose I/O pins.
20 general-purpose I/O pins
Maximum clock speed of 16 MHz
1 KB of SRAM for volatile data storage
Operating voltage range of 2.7 to 5.5 volts
16 KB of flash memory for program storage
USART, SPI, and I2C communication interfaces
Small form factor with a 32-lead TQFP package
10-bit analog-to-digital converter with 8 channels
512 bytes of EEPROM for non-volatile data storage
Low power consumption with multiple sleep modes
Wide operating temperature range (-40°C to 85°C)
Two 8-bit timers/counters and one 16-bit timer/counter
In-circuit programming capability for easy firmware updates
Programmable Watchdog Timer with separate on-chip oscillator
Automotive
Medical devices
Home automation
Consumer electronics
Internet of Things (IoT)
Industrial control systems
Battery-powered devices
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
